با توجه به وجود قوانین و مقرراتی که در ایران و کشورهای خارجی برای ثبت برند و علائم تجاری مقرر شده، ثبت علامت مستلزم رعایت این قوانین بوده که در عین حال همه برندها و علائم قابل ثبت نمی باشند.  

بر اساس قوانین ثبت علامت و اختراعات، فقط علائم جدید و نوینی که مشمول شرایط عدم پذیرش نمی گردند،را می توان به ثبت رساند. موارد زیر را نمی توان در طراحی برند مورد استفاده قرار داد : به عنوان مثال، کلمات عام یا خاصی که موجب به اشتباه افتادن سایرین می گردد را نباید در طراحی برند بکار برد و یا کلمات توصیفی مغایر با شرع یا اخلاق حسنه و محل نظم عمومی ، قابل استفاده نیستند و همین طور علائم حاوی نمادهای کشور ، پرچم ها و نشان های دولتی و بین المللی و یا علائم تکراری و یا بسیار مشابه سایر طرح های موجود را نمی توان بکار برد، علائمی که قادر به نمایش هدف برند یعنی ایجاد تمایز بین کالا و خدمات شرکت  نباشد و علائمی که موجب اغفال خریدار درباره مبدأ و ماهیت کالا می گردند و از این قبیل برند ها مجاز نیستند که به ثبت برسند وتمامی این برندها پس از اینکه اظهار نامه ثبت این برندها توسط کارشناسان ذیربط مورد بررسی قرار گرفت، برگشت خواهند خورد و متقاضی متحمل زیان های مادی و زمانی می گردد.

به منظور ثبت برند و علامت تجاری توجه به دو نکته بعدی ضروری می باشد. اولا قبل از انجام هر کاری باید ببینیم چه چیزی را می خواهیم به مخاطبان خود منتقل کنیم و ثانیا از جدید بودن طرح برندمان و عدم ثبت آن در گذشته اطمینان حاصل کنیم. بعلاه توجه به موارد فوق الذکر نیز الزامی است. 

منظور از اینکه برند باید حامل مفهوم و پیامی باشد این است که طراح برند باید با شناخت کامل نسبت به کالا و خدمات شرکت و یا فرد و اینکه قصد دارد چه کاری انجام دهد و مشتریان بالقوه او چه کسانی می توانند باشند و انتظارات جامعه از این خدمت و یا محصول چیست، آن را طراحی نماید.

می توان با بررسی کیفیت و کمیت محصول و منظور و هدف مالک برند ، بر روی مفهوم آن کار کرد.در اینجا مثالی را بیان می کنیم: شما تولید کننده جارو برقی هستید و می خواهید برای این کالا ، برندی طراحی کنید. هدف مشتریان از خرید جارو برقی این است که با حداقل زمان و حداکثر کیفیت منزل و یا محیط اطرافشان را تمیز کنند. شما به عنوان تولید کننده به دنبال این هستید که نشان دهید محصولتان قادر است با مکش خوب سریع محیط را تمیز کند و بواسطه نصب موتوری با قدرت مناسب در جارو، می تواند پاکیزگی را با کیفیت خوبی انجام دهد مثلا قادر به گردگیری و مجهز به سیستم هوشمند ایکس هم جهت شناسایی پاکیزگی می باشد.

در مثالی که ذکر کردیم دو نوع خواسته یعنی خواسته مشتری و خواسته تولید کننده مطرح می باشد. تولید کننده ، خواسته های مشتری را به خوبی برآورد ساخته و علاه برآن دو کاربرد بهتر نیز ارائه می دهد.برند مورد نظر تولید کننده باید این موضوع را به مشتری القا کند که این محصول خواسته های او را برآورده ساخته وقادر به ارائه خدماتی فوق انتظارات وی می باشد.

آنچه بیان شد همان مفهوم برند برای مشتریان و سازمان می باشد البته باید درهنگام  طراحی توجه داشت که از انتخاب نمونه های تکراری و مغایر با ماهیت برند و پذیرش او اجتناب شود تا برند جهت ثبت پذیرفته شود.

اما در گام بعدی باید از احتمال به ثبت رسیدن برند و پذیرش آن اطمینان حاصل نمود.در این راستا باید به دو مولفه مهم زیر توجه داشت: اول پارامتر های ملموس. منظور از پارامترهای ملموس،مواردی هستند که طراح یا مالک برند متوجه مغایرت آن با شئونات اسلامی، یا تشابه آن با سایر برندها یا نمادها و پرچم می شوند که قابل استفاده در برند نمی باشند.

پارامتر دیگری که بیشترین ضرر را به مالکان برند می رساند همان هایی است که صاحبان برند درباره شان آگاهی نداشته و فکر نمی کنند آن موارد برایشان دردسرساز گردد. به عنوان مثال، برندی که طراح با صرف زمان فراوان طراحی کرده و از نظرش برندی عادی است ولی بخاطر اینکه برندی همانند آن قبلا ثبت شده و یا مغایر با قانون بوده، پذیرفته نمی شود.

از این رو  پیشنهاد می شود که بررسی کنید آیا امکان ثبت برند تان وجود دارد یا خیر قبل از اینکه نسبت به طراحی برند و یا ثبت آن اقدام نمایید. استعلام ثبت برند، از بهترین راه های بررسی این موضوع می باشد.

با استفاده از دو روش می توان جهت استعلام ثبت برند اقدام کرد و بهتر است با استفاده از یکی از این راه ها از عدم ثبت قبلی برند یا امکان ثبت آن مطمئن شوید.

وکیل ثبت برند دارای دپارتمان تخصصی در زمینه ثبت برند در کرج می توانید با کارشناسان تماس حاصل نمایید.

اولین راه پیشنهادی این است که به سایت اینترنتی اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید که یکی از معتبرترین راه ها جهت استعلام ثبت برند قلمداد می شود.اولین گام در این روش این است که به بخش آگهی های قانونی این سایت وارد شوید و روی گزینه علامت تجاری کلیک کنید و پس از درج اطلاعات درخواستی، جستجو آغاز می شود. چنانچه اطلاعات درخواستی را درست درج کرده باشید، موارد یا برندهای مشابه برندتان یا موارد ثبتی نزدیک به آن برایتان به نمایش درخواهد آمد.

استعلام برند در کرج

با استفاده از این روش از کلیه برند های ثبت شده در 45 طبقه کاری آگاهی پیدا می کنید. حتی می توانید از وجود برندی که در رابطه با محصول یا خدمتی خاص به ثبت رسیده اطلاع یابید و بررسی کنید آیا امکان استفاده از همان اسم برای محصول یا خدماتی دیگر و متمایز وجود دارد یا خیر.

استفاده از مشاوره متخصصین و کارشناسان این حوزه ، روش اطمینان بخش تری جهت استعلام ثبت برند در کرج  می باشد. دانش و اطلاعات و تخصص آنها را نادیده نگیرید. این نکته را همیشه بخاطر داشته باشید که علائم برندهای تجاری همواره در حال ثبت هستند و یا نمونه های خارجی آنها نیز وجود دارد که اطلاع از وجود آنها قبل از اقدام به ثبت برایتان مفید واقع می شود.

این نکته برای افرادی حائز اهمیت است که قصد دارند از برندشان در کشورهای خارجی استفاده کنند . برندهای بی شماری به ثبت بین المللی رسیده اند و کسانی که به حقوق برندهای ثبت شده تجاوز می کنند مشمول مجازات هایی می شوند که برای آن در نظر گرفته شده است.

کارشناسان این حوزه با بهره از رابط ها و روش های خاص خود و نیز دانشی که درباره کلیه مراحل ثبت برند و انواع داخلی و خارجی  دارند قادر هستند با اطمینان به شما درباره امکان ثبت برندتان مشاوره دهند. شما می توانید جهت ثبت بین المللی برندتان یا ثبت آن در کشورهای خارجی با استفاده از مشاوره و تخصص کارشناسان، اطمینان حاصل کنید که مشکلی درخصوص اقامه دعوی یا شکایت دیگران ایجاد نمی شود.

ذکر این نکته لازم است که بدانید مالکان برند پس از ثبت آن ، ارزش زیادی برای برندشان قائل هستند واز حقوق و مزایایی در رابطه با برندشان برخوردار می شوند و مرجع محافظ حقوق مالکان برند، دولت می باشد. هنگامی مزایا و حقوق برند یا علامت تجاری مشهود می گردد که برند با اطمینان و اعتبار زیادی به ثبت رسیده باشد.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.