نام تجاری چیست؟

به یک علامت یا نماد مشخص که ممکن است کلمه، نام، سمبل یا طراحی و یا ترکیبی از این موارد باشد و محصولات و خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از یکدیگر متمایز نماید نام تجاری گفته می شود.علامت تجاری معرف محصولات و خدمات می باشد.بیشتر سایت های فروشگاهی و تجارت الکترونیک، اقدام به ثبت نشان تجاری و نشان خدمات می نمایند تا لوگو، محصولات و برندشان را تحت حمایت خود در بیاورند.

برای گزینش یک نشان تجاری می بایست دقت بسیاری کرد.چراکه گزینش یک نام مناسب باعث خواهد شد که کالای شما در بازار تجاری از موفقیت بیشتری برخوردار شود.انتخاب یک نام تجاری مناسب به تخصص و امور کارشناسانه احتیاج دارد که معمولا شرکت های بزرگ بازاریابی به انجام این امر می پردازند و روش های خاص و ویژه ای را بکار می گیرند. انتخاب نام تجاری مناسب به سادگی صورت نمیگیرد و باید آیتمهایی مانند نوع کالا و مزایای آن ، بازار هدف و برنامه های بازاریابی مربوط به کالا را بررسی کرده و با توجه به این موارد اقدام به انتخاب نام نمود.

انتخاب نام تجاری

در این مقاله به نکاتی اشاره شده است که برای انتخاب نام تجاری مفید می باشد و میتوانید با توجه به این موارد اقدام به انتخاب نام تجاری نمائید.

1.دقت کنید که اینترنت پذیر باشد.

با در نظر داشتن این موضوع که در عصر ارتباطات اینترنتی زندگی می کنیم بهتر است کسب و کار خود را به عرصه اینترنت نیز وارد نمائید.لذا در نظر داشته باشید که نام تجاریتان به اینترنت معرفی شده باشد.یعنی کاربران بتوانند به سهولت از طریق اینترنت اطلاعات کسب و کار شما را بدست بیاورند.

2.سادگی

درصورتی که نام تجاری شما تلفظ راحتی داشته باشد به سهولت بیان شده و منتقل می شود. همچنین اگر تعداد کلماتی که بکار می برید کمتر باشد به سهولت می توان آن را به یاد داشت.خواندن برخی از کلمات با نوشتن آن متفاوت است، در صورت انتخاب آن ها ممکن است که کاربران را دچار مشکل نمایید.برای انتخاب نام بهتر است موضوع را مورد توجه قرار دهید.

3.متفاوت باشید.

علاوه بر ساده بودن نام تجاری انتخاب شده از جانب شما باید جذابیت نیز داشته باشد تا در بین مخاطبین بتواند جای خود را باز کند و مشتری مشتاق ارتباط و استفاده از آن شود. توصیفی بودن نام تجاریتان باعث خواهد شد مخاطبان شما کنجکاوی خود را نسبت به کالای شما از دست بدهند و مشتاق استفاده از آن نباشند.

4.علامت تجاری (لوگو) هم در نظر داشته باشید.

میان نام و علامت تجاری ارتباط مستقیم وجود دارد. برندی می تواند بسیار موفق باشد که مخاطبین بین نام تجاری و علامت تجاری ارتباط ببینند.مثلا برند "Apple”  لوگویی است که یک شکل واضح از یک سیب را دارد. بنابراین مردم به سادگی میتوانند ان را به خاطر خود بسپارند زیرا هنگامی که کلمه اپل را بیان میکنند تصویر آن نیز که شکل همان کلمه است را بیاد می آورند.

5.ذات بیزنستان را در بر داشته باشد.

نوع تجارت شما و روش های رقابت در بازار شما باید با دیگر رقیبان دارای تفاوت باشد تا با رقیبانتان متمایز شوید.هم چنین نام تجاری شما نیز باید داای تمایز با دیگر اسامی باشد. نام مناسب تجاری می تواند به عنوان یک ابزار قدرتمند در تجارت شما محسوب شود چرا که نوع خدمات و محصولاتی که ارائه میکنید را معرفی می نماید.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام تجاری

الف- شخص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادرشده از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی.

ب- شخص حقوقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت از آخرین تغییرات شرکت نباید بیشتر از دو سال گذشته باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از سازمان های نظارتی و حاکمیتی دولتی.
 5. ارائه کارت بازرگانی در صورتی که در آن از حروف لاتین استفاده شده باشد.

مراحل ثبت نام تجاری

در جهت کسب اطلاعات درباره مراحل ثبت نام تجاری می توانید با وکیل ثبت برند تماس بگیرید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با وکیل ثبت برند در ارتباط باشید و از تجربیات آن ها بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.