بعد از آن که پروسه ثبت شرکت در کرج به پایان رسید یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین مراحل به ثبت رساندن لوگوی شرکت در کرج می باشد. لوگو طرح و ایده ی قابل لمسی به منظور نمایش خدمات ، محصولات و کالای مورد نظر است. هم چنین لوگو وجه ودیدگاه هر برندی می باشد و خصوصیات و ویژگی های اداره ها و شرکت ها را تشریح می نماید.

چنانچه لوگو به راحتی و به درستی طراحی گردد این قابلیت را خواهد داشت تا به منظور نام تجاری یا برند با ارزش باشد. طراحی لوگو دارای قدرت و نفوذ به منظور یک برند به نسبت دیگر اقلام گرافیکی به خلاقیت بیشتری نیازمند می باشد. لازم به ذکر است که طراح لوگو بایستی دربردارنده دانش، تجربه و خلاقیت کافی باشد.

لوگو بایستی به نحوی طراحی و ترسیم گردد که نشان دهنده ویژگی ها و خصوصیت های یک محصول باشد. اگر تمایل دارید که اطلاعات خود را در رابطه با ثبت لوگو گسترش دهید در این مقاله با وکیل ثبت برند در ارتباط باشید.

تفاوت لوگو و آرم در چیست؟

لوگو یک کالا و خدمات به شکل ها و وجهه های متفاوت گرافیکی است که طراحی و ترسیم آن ها به سلیقه وخلاقیت طراحان گرافیک وابسته می باشد.

آرم یک عنوان گرافیکی نمی باشد بلکه تنها یک نشانه و یا عکس گرافیکی یا ساده می باشد که هر شخصی با رویت و مشاهده این علامت یا نشانه قادر می باشد تشخیص دهد که این آرم به چه عنوانی مربوط می باشد ولی هیچ شخصی قادر نمی باشد تشخیص دهد که این علامت به چه عنوان خاصی مربوط است.

بنابراین در کنار علامت و یا نشانه نامی که به شرکت و برند مربوط می باشد و به طور معمول نام خاص می باشد قرار می گیرد.

طراحی آرم هم دربردارنده دو سبک تقریبا متفاوت می باشد. بعضی از طراح کنندگان گرافیکی علامت را خودشان طراحی و ترسیم می نمایند و بعضی دیگر الگوی نشانه را از جای دیگری برمی دارند. در حقیقت می توتن این چنین تبیین کرد که اختراع و نوآوری در لوگو 100% به کار رفته است اما در علامت بین40%تا 70% به کار رفته است.هم چنین طراحی لوگو نسبت به طراحی آرم  دارای هزینه بیشتری است.

اصول تعریف شده برای لوگو

 1. لوگو بایستی ساده باشد.
 2. بایستی لوگو با موضوع شرکت مطابقت داشته باشد.
 3. بایستی عمر لوگو بالای ده سال باشد.
 4. بایستی لوگو این توانایی را داشته باشد تا به صورت تک رنگ هم طراحی گردد.
 5. لوگو بایستی این قابلیت را داشته باشد تا به اندازه ۱ سانتی متر کوچک شود.
 6. لوگو بایستی ترجیحا دربردارنده مدل هندسی باشد.
 7. بایستی در لوگو به صورت آشکار و واضح عامل هایی که مورد استفاده قرار می گیرند هم مورد توجه واقع گردند.
 8. عواملی که در لوگو مورد استعمال قرار می گیرند بایستی با یکدیگر مطابقت داشته باشند.
 9. لوگو بایستی به صورت منحصر به فرد باشد.

انواع طراحی لوگو در کرج

دسته بندی طراحی لوگو: به شرح ذیل می باشد:

 1. نوشتاری ( لوگوتایپ یا مونوگرام )
 2. تصویری و علامت اختصاری ( پیکتوگرام و آرم )
 3. نوشتاری – تصویری

این موضوع که کدام یک از این طراحی های لوگو مناسب می باشد به گنجایش کاری و منحصر به فرد بودن اسم شرکت و هم چنین نوع شغل یا خدمات ارائه شده و یک سری از عوامل دیگر بستگی دارد.

چرا باید ثبت لوگو و ثبت آرم تجاری در کرج انجام داد؟

این امکان وجود دارد که ما نام تجاری کالا و یا خدماتی که از آن استعمال می نماییم رادر ذهن نداشته باشیم  و فقط طرح لوگوی آن کالا در خاطرمان باشد.

به صورت کلی شکل ها در ذهن و خاطر ماندگاری بیشتری دارند.به همین سبب است که به تمامی سازمان ها ، اداره ها و ارگان های دیگر توصیه می شود که در کنار اسم تجاری به منظور محصولات و خدمات خود یک لوگو هم طراحی کنند و آن را به ثبت برسانند.هم چنین به مالکان سهام هم توصیه می گردد که به منظور جلوگیری از نسخه برداری دیگران از برند و لوگوی آن ها نخست برند و لوگوی محصولات خود را به ثبت برسانند و بعد از آن به منظور این لوگو و نام برندسازی نمایند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت لوگو شرکت در کرج

الف- اشخاص حقوقی

 1. ارائه یک رونوشت از آگهی تاسیس ، هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ،آدرس و تغییر مدیر عامل و روزنامه تاسیس همراه با قید تغییرات.
 2. ارائه یک رونوشت از مجوز های شرکت اعم از پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت.
 4. ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 5. ارائه نمونه ای از علامت تجاری مورد درخواست در اندازه های10*10 سانتی متر.
 6. ارائه مهر شرکت.

ب-  اشخاص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه و کارت ملی متقاضی.
 2. ارائه رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی به نام متقاضی.
 4. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد تقاضا در اندازه های10*10 سانتی متر.

مراحل ثبت لوگو در کرج

تمامی موارد قانونی در رابطه با ثبت یک لوگو باید تمام و کمال رعایت شود که بهتر است در این مورد از تخصص افرادی چون مشاورین متخصص موسسه وکیل ثبت برند استفاده شود. این امر سبب پیشگیری از هزینه های اضافی احتمالی می شود.

شخص درخواست کننده می بایست تمامی مراحل زیر را به درستی طی کرده و با ثبت مدارک خواسته شده برای ثبت لوگوی مورد نظر خود اقدام کند.

پس از آماده نمودن تمامی مدارک فوق الذکر با عنایت به حقیقی یا حقوقی بودن شخص درخواست کننده به بخش اداره مالکیت معنوی سایت اداره مالکیت صنعتی که آدرس آن در ذیل آورده شده مراجعه کرده و در قسمت ثبت علائم تجاری تقاضای خود را وارد کرده و مدارک خواسته شده را در این قسمت وارد می کنید.

 آدرس اینترنتی اداره مالکیت معنوی می باشدwww.sherkat.ssaa.ir  

به هنگام تکمیل اطلاعات در سایت باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. مشخصات وارده باید مربوط به شخص حقیقی یا حقوقی که صاحب لوگو خواهد بود باشد.
 2. به علت نیاز به یک نماینده برای ارسال رمز و اطلاعیه های دیگر میبایست در قسمت خواسته شده اطلاعات وکیل و یا نماینده خود را وارد کنید.
 3. اگرچه بعدا قادر به تغییر دادن طبقه لوگوی مورد نظر هستید لکن در این قسمت نیز باید طبقه محصولات خود را که متناسب با موضوع شرکت شما می باشد انتخاب کنید.
 4. داشتن رمز اینترنتی برای کارت بانکی مورد استفاده،الزامی است زیرا تمامی هزینه های مربوطه آنلاین پرداخت شود.
 5. پس از اتمام مراحل فوق یک کد رهگیری به همراه شماره ثبت علامت تجاری شما برایتان فرستاده خواهد شد.در دست داشتن این اطلاعات برای انجام مراحل بعدی ثبت الزامی می باشد.
 6. ممکن است رسیدگی به درخواست ثبت لوگوی شما حداکثر 90 روز کاری به طول انجامد.
 7. در صورتی که نقصی در پرونده شما وجود داشته باشد رفع آن بایستی توسط وکیل شما در زمان تعیین شده توسط اداره مالکیت معنوی صورت بگیرد که در غیر این صورت و با پایان یافتن زمان مشخص شده باید پروسه ثبت لوگو پس از رفع نواقص مجددا انجام گیرد.
 8. برای ثبت نهایی برند خود می بایست در ابتدا آگهی آنرا در روزنامه رسمی دادگستری و روزنامه ای که دارای تیراژ بالایی می باشد انتشار داده و در صورت عدم وجود مدعی در رابطه با آن برند،می توانید به مدت 10 سال امتیاز لوگوی مورد نظر خود را با پراخت هزینه های نهایی آن و ارائه یک رونوشت از درخواست ثبت و آگهی های اول و دوم ، دریافت کنید.که پروسه دریافت پروانه ثبت ممکن است، 2 الی 3 روز کاری به طول بیانجامد.
 9. اشخاصی که برند و یا لوگوی شما کاملا کپی برداری از آنها بوده، و یا دارای شباهت بسیاری باشد و این امر موجب گمراهی مشتریان آنها شود می توانند در رابطه با برند یا لوگوی شما به مراجع قضایی شکایت کنند.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با وکیل ثبت برند در ارتباط باشید.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.