نام تجاری و یا برند از گونه مواردی است که نام ، سمبل ، نشان ، طرح ، علامت یا ترکیبی از آنها را نشان می دهد . هم چنین با ثبت برند می توانید محصولات و یا کالاها را متباین کنید. اعتماد سازی و ارتقا کیفیت و عملکرد را به مصرف کننده نشان دهید.

ثبت برند بهداشتی

در بین بانوان توجه به آراستگی و زیبایی و عموم مردم توجه به بهداشت و سلامتی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد . فرآورده های بهداشتی به گونه های زیر دسته بندی می شوند :

فراورده های آرایشی :نظیر انواع کرم ها و پودرهای ارایشی ، فراورده های چشم ، لب ، مو و ناخن …
فراورده های  بهداشتی : شوینده نظیر صابون ، فراورده های دهان و دندان ، خوشبو کننده ها، پودرها و مواد پاک کننده ، سفید کننده ها و … 

تولید این محصولات بهداشتی باید مطابق قوانین انجام شود زیرا به دلیل ارتباط مستقیم با سلامت افراد جامعه و اخذ مجوز بهداشت از مراجع ذیربط ، مجوز های فعالیت تولید پروانه تأسیس و پروانه مسئول فنی در صدر این قوانین می باشد .

مجوز بهداشت به پروانه تاسیس ، مسئول فنی ، بهره برداری و ساخت ، همچنین مجوز ورود ، ترخیص و صادرات محصولات مشمول مواد غذایی ، اشامیدنی ، آرایشی و بهداشتی گفته می شود.

پروانه تاسیس مجوزی است که پس از صدور پروانه بهره برداری صنایع سازندگی و بر اساس اصول ضوابط مربوط که قبلا هماهنگ شده است توسط ادراه کل نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی صادر می شود.

پروانه مسئول فنی نیز به مجوزی اطلاق می شود که توسط افرادی با مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی (با تایید کمیته فنی قانونی) قابل کسب می باشد، تا شرایط لازم جهت نظارت بر تولید محصولات یاد شده در کارخانجات و کارگاه ها را دارا باشند.

مزایای ثبت برند بهداشتی

 1. ثبت برند ضمانت می کند که مشتریان می‌توانند محصولات را از یکدیگر تمییز دهند.
 2. ثبت برند شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا محصولات‌شان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت برند وسیله ی بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها هستند.
 4. با ثبت برند اجازه ی استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. ثبت برند جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی ازرشمند کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند شرکت ها را تشویق می‌کنند تا در حفظ یا بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت برند برای دریافت وام مفید باشند.

مدارک مورد نیاز ثبت برند بهداشتی 

اشخاص حقیقی

همان طور که می دانید جهت به ثبت رساندن برند بهداشتی خود ملزم به ارائه مدارکی به مرجع ثبت می باشید . الزامی است مدارک اصل و برابر اصل باشد و مجوز های فعالیت مرتبط با امور فعالیتی باشد.

 1. کارت ملی.
 2. شناسنامه.
 3. مجوز فعالیت (مانند پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کارت بازرگانی یا کسب، جواز تاسیس)
 4. کارت بازرگانی(در صورت استفاده از حروف لاتین)

اشخاص حقوقی

 1. کارت ملی.
 2. شناسنامه.
 3.  آخرین تغییرات شرکت.
 4. روزنامه تاسیس.
 5. کارت بازرگانی.
 6. مجوز فعالیت (مانند پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کارت بازرگانی یا کسب، جواز تاسیس)

مراحل ثبت برند بهداشتی

1.ارائه طرح منحصر به فرد برند

در جهت ثبت برند اولین قدم انتخاب و ارائه طرحی برای ثبت می باشد . ثبت برند در اداره مالکیت معنوی صنعتی انجام پذیر است در نتیجه این اداره طرحی آماده به شما جهت ثبت نمی دهد .

مطابق قانون تجاری هر گونه برندی را نمی توان به ثبت رساند . در انتخاب برند باید حداقل هایی را در نظر گرفت و از مواردی اجتناب کرد . قوانین ثبت مواردی را برای متقاضیان تعیین کرده است که حد و حدودهایی را رعایت نمایند . از جمله موارد مهم ثبت برند نشان دادن و متباین کردن دو محصول و یا کالا از یکدیگر می باشد .

باید دقت کرد که از برندهای قبلی به ثبیت رسیده کپی برداری نشود . از نماد های کشورها ملی و بین المللی نباشد و...

بهتر است در انتخاب برند خود که مطابق قوانین ثبتی برند باشد از مشاوران و کارشناسان باتجربه وکیل ثبت برند راهنمایی لازم را دریافت نمایید .

2.تهیه اظهار نامه ثبت برند

ثبت برند همگامی که صورت گیرد و اظهارنامه ثبت آن انجام شود می تواند از حمایت های قانونی برخوردار شود .اظهارنامه اولین سندی است که حق استعمال انحصاری را به مالک برند می دهد.

می توان گفت این اظهارنامه مشخصه ایست که کلیه اطلاعات مالک و نوع برند در آن درج گردیده است در نتیجه در تکمیل اطلاعات آن در سایت اداره صنعتی دقت زیادی شود که کلیعه اطلاعات به درستی در سامانه اینترنتی ثبت شود که مطابق قانون و مستندات باشد.

3.ثبت نام در سایت اداره مالکیت صنعتی

جهت رفاه حال متقاضیان اداره ثبت مالکیت صنعتی سامانه این را ایجاد کرده اند  که کلیه موارد ثبت برند در آن درج گردد . وارد سامانه شده اطلاعات اولیه را کامل نمایید نوع شخصیت حقیقی و یا حقوقی را تعیین کنید . طبقه نوع فعالیت خود را انتخاب نمایید . کلیه مندرجات را تکمیل نمایید . و سپس مدارک مورد نیاز را درقسمت مربوط اول اسکن و سپس بارگذاری نمایید.

بعد از تکمیل کلیه موارد واطلاعات خواسته شده از متقاضی در پایان می توانید پذیرش نهایی را زده و کد رهگیری و  رمز عبور را دریافت نمایید . معمولا این کد و رمز به تلفن همراهی که در سامانه درج شده ارسال می شود . سپس موارد اطلاعات فوق به کارتابل کارشناسان اداره ارسال می شود .

4.بررسی تقاضا

وقتی کلیه مراحل ثبت اظهارنامه به اتمام رسید و پرونده به کارشناسان ارسال شده دیگر متقاضی باید منتظر ابلاغیه های سازمان باشد . کارشناسان اطلاعات اظهارنامه متقاضی را مورد بررسی قرار می دهند.

استعلامات لازم را اخذ نموده و برند انتخابی را از لحاظ شایط قانونی مورد بررسی قرار می دهند سپس نتیجه را اعلام می نمایند . کارشناسان در هنگام بررسی با مشاهده نقص در پرونده رمانی را به متقاضی میدهند نا آن بتواند اطلاحیه پرونده و مدارک را انجام دهد . این زمان 30 روزکاری می باشد.در صورتی که کارشناسان در استعلامات برند اعلام رد پرونده را دادند دیگر امکان به ثبت برند نیست این موضوع قابل پیگیر نمی باشد .

5.تکمیل پرونده

در صورتی که کلیه موارد  واطلاعات و مستندات مورد تأیید کارشناسان باشد متقاضی و وکیل برای تشکیل پرونده ثبت برند در اداره مالکیت معنوی و صنعتی حضور پیدا می کند . در این مرحله مدارک و اسناد اصلی را باید ارائه دهد . هم چنین هزینه های ثبت برند را پرداخت نموده و مطابق دستور رئیس اداره ثبت برند نهایی می شود.

6. آگهی کردن برند

آگهی در روزنامه رسمی چاپ می شود و بدین صورت است اگر اعتراض کننده ای برای ثبت این برند وجود دارد اعتراض خود را اعلام نماید .

افرادی که ادعای مالکیت طرح برند را دارند و انهایی که معتقدند طرح برند شما از برند انها الگو برداری شده و یا به برند انها اسیب می زند می توانند در این مرحله با طرح شکایتی جلوی ثبت نهایی برند را بگیرند.

7.صدور پروانه ثبت برند

این آگهی در مدت زمان 30 روز کاری انتشار می یابد در صورتی که بعد از این زمان موردی اعتراضی مشاهده نشد، گواهینامه ثبت برند به مدت 10 سال صادر شده که بنام مالک آن می باشد.

8.آگهی دوم برند

بعد از اینکه گواهی برند صادر شد مجدد آگهی ثبت برند چاپ می شود.

در انتها خاطر نشان می شویم که وکیل ثبت برند آماده ارائه خدماتی از قبیل ثبت برند بهداشتی می باشد،لذا می توانید با وکیل ثبت برند تماس بگیرید و از تجربیات مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ما بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.