ابتدا اشخاصی که در صدد ثبت علامت تجاری هستند باید هدف از انتخاب و ثبت آن را بدانند که برای فعالیت آن ها چه مزایایی دارد که در این مقاله به آن می پردازیم ابتدا به تعریفی از علامت تجاری می پردازیم : 

علامت تجاری چیست؟

به ثبت رسانیدن علامت تجاری در کرج یکی از مبادراتی می باشد که بایستی در جهت بدست آوردن شهرت و اعتبار کسبی انجام بگیرد و علامت تجاری در کرج به علامتی گفته می شود که قادر می باشد کالاهای تولید شده و یا خدمات ارائه شده را توسط یک شخص یا یک بنگاه را از کالاها و خدمات دیگر شرکت ها با اشخاص متفاوت کند. مطابق ماده 30 قانون تجاری علامت تجاری جمعی و اسم تجاری دربردارنده سه تعریف می باشد.که این سه تعریف به شرح ذیل می باشد:

الف ـ علامت تجاری به هر نشان قابل رویتی گفته می شود که می تواند این امکان را به منظور غیر مهیا نماید تا کالاها و یا خدمات افراد حقیقی و حقوقی را از یکدیگر تشخیص بدهند.

ب ـ علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که تحت عنوان علامت تجاری جمعی در اظهارنامه ثبت  معرفی گردد و بتواند منبع و یا هر نوع خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات افراد حقیقی و حقوقی را که از این نام تحت نظارت صاحب علامت جمعی ثبت شده استعمال می نمایند تفکیک نماید.

ج ـ به هر عنوانی که سبب مشخص شدن شخص حقیقی یا حقوقی می گردد نام تجاری گفته می شود.

مزایای ثبت علامت تجاری در کرج

مزیت های ثبت علامت تجاری در کرج به شرح ذیل می باشد:

 1. سبب تفاوت بین محصولات شده و مشتریان را در تشخیص محصولات از یکدیگر تضیمن می نماید.
 2. سبب ایجاد وجه تمایز میان محصولات شرکت ها می باشد.
 3. ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ ها می باشد.
 4. اشخاص ثالث مجازمی باشند از این علامت های تجاری استفاده کنند هم چنین منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. یکی از مهم ترین ارکان موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. ممکن است دارایی ازرشمند کسب و کار باشند
 7. علامت های تجاری مشوق شرکت ها جهت حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری می باشند
 8. استفاده از علامت های تجاری ممکن است به منظور دریافت وام سود مند و مفید باشند.

علامت تجاری قابل ثبت در کرج

علامت های تجاری که قابلیت ثبت در کرج را دارند به شرح ذیل می باشند:

هر کلمه،حرف،عدد،ترسیمات،عکس،شکل،رنگ،تصویر،برچسب یا ترکیب آن ها که به منظور تشخیص و تمییز کالاها یا خدمات به کار گرفته می شود.علامت تجاری به حساب می آید.

در برخی کشورها‌، شعارهای تبلیغاتی هم حکم علامت تجاری را دارند و در اداره های ملی به عنوان علامت تجاری ثبت خواهند شد.در دنیای امروز بسیاری از کشورها این امکان را به اشخاص می دهند تا اشکالی از علامت های تجاری که در گذشته مرسوم نبوده‌اند مانند رنگ‌ها ، علامت های سه بعدی (شکل یا بسته‌بندی کالاها) ، علامت های قابل شنیدن (صداها) یا نشان‌های قابل استشمام (بوها) ثبت شوند که تعداد این دست کشورها روزانه در حال افزایش می باشد اما با این اوصاف ، تعداد بسیارزیادی از کشورها در ثبت علامت های تجاری محدودیت هایی قائل شده اند و تنها در صورت قابل رؤیت بودن نشانه ها به آن ها اجازه ثبت داده خواهد شد.

در صورت اینکه در جهت ثبت علامت تجاری در کرج دچار مشکل شده اید و تجربه کافی ندارید می توانید با یک تماس تلفنی با وکیل ثبت برند راهنمایی لازم را دریافت نمایید.

مدارک مورد نیاز ثبت علامت تجاری در کرج

مدارک مورد نیاز به منظور درخواست ثبت علامت تجاری در کرج به شرح ذیل می باشد:

1.مدارك اثبات کننده هویت درخواست کننده ارائه گردد.

الف) اشخاص حقیقی: رونوشت شناسنامه و رونوشت کارت ملی ارائه گردد.

ب) اشخاص حقوقی: آخرین روزنامه رسمی و روزنامه تاسیس و رونوشت شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضاء ارائه گردد.

2.مدارك نماینده قانونی: چنانچه درخواست به وسیله نماینده قانونی (وکیل، دارنده یا دارندگان حق امضا برای اشخاص حقوقی و …) صورت گیرد مدارک آن بایستی الحاق گردد.

10.3نمونه گرافیکی یا رونوشت یا تصویر از علامت تجاری درخواستی حداکثر دراندازه های ۶×۶سانتی متر ارائه گردد.

4.درصورت سه بعدی بودن علامت تجاری ارائه علامت تجاری به صورت نمونه گرافیکی یا تصویر دو بعدی به نحوی که از شش زاویه متفاوت تهیه و درمجموع یک نمونه واحد را تشکیل دهند الزامی می باشد.

5.ارائه مدارکی که بر فعالیت در رشته مربوط دلالت دارد مثلا جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …از الزامات می باشد.

مراحل ثبت علامت تجاری در کرج

در صورتی می توان ثبت علامت تجاری را در سامانه به ثبت رساند که کدرهگیری در یافت شود . پس در نتیجه در اخذ کدرهگیری اظهارنامه ثبت علامت مراحل ذیل را توجه نمایید :

رجوع به سامانه ثبت علامت تجاری اداره مالکیت صنعتی معنوی به ادرس http://iripo.ssaa.ir.

ورود اطلاعات اولیه مشخصات هویتی متقاضی حقیقی و یا حقوقی یودن و هم چنین نوع طبقه فعالیتی کالا و یا محصولات ، اطلاعات شخص ابلاغ گیرنده پیام های سازمان ، اطلاعات وکیل در صورت وجود.

لطفا در صحت وروود اطلاعات فوق دقت نمایید.

مستندات و مدارک که مورد نیاز ثبت علامت تجاری است در بالا قید شد کلیه این مدارک اعم بر حقیقی و یا حقوقی بودن به صورت اسکن در سامانه آپلود و بارگذاری نمایید . اطلاعات بررسی وارد و مستندات ارسال شد در پایان بازبیبنی اطلاعات و سپس ارسال و اخذ کدرهگیری ثبت نام اظهارنامه ثبت علامت تجاری در کرج و کلیه موارد از طرق سامانه ثبت به دست کارشناسان اداره به ثبت می رسد.

کارشناسان و مسئولین سازمان مدارک و اطلاعات را از جوانبی مورد بررسی و استعلام قرار می دهند و نتیجه این استعلام به دو روش می باشد از جمله :

الف ) پرونده متقاضی اطلاعات آن رد می شود

طبق مقررات در ثبت علامت های تجاری باید مواردی را رعایت کرد ، در صورت اینکه این موارد رعایت نشود رد پرونده را در پی دارد از جمله این مقررات این است که علامت انتخابی نباید سابقه ثبت قبلی داشته باشد یعنی در انتخاب آن باید ابتکارانه و با خلاقیت و نوین بودن دقت کرد.

شایان ذکر است جهت جلوگیری از رد پرونده بهتر است قبل از اقدام به ثبت اظهارنامه از برند خود استعلامات لازم اخذ گردد . جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله استعلام ثبت برند مراجعه نمایید.

ب) اخطاریه مبنی بر اینکه پرونده دارای نواقصی است اطلاع داده شود

در صورتی این اخطار داده می شود که در پرونده ارسالی متقاضی نواقصی دیده شود از جمله این نواقص ممکن است در اسناد ارائه شده مدارک اسکن و بارگذاری شده و یا محتوالی اطلاعات درج شده در اظهارنامه مغایرتی داشته باشد . که در این صورت به متقاضی 30 روزکاری زمان می دهند تا رفع نواقص را انجام دهد .

ج ) آگهی نوبت اول

در صورتی آگهی نوبت اول چاپ می شود که کارشناسان در پرونده نواقصی ندیدن و پرونده ارسالی را تأیید کرده باشند . دستور چاپ آگهی نوبت اول داده می شود .در این صورت متقاضی باید مدارکی را که در سامانه قرار داده است اصل و یا برابر اصل شده آن را از طریق اداره پست به اداره ثبت مالکیت صنعتی ارسال نماید.

نکته : بررسی اظهارنامه ها بر اساس اولویت زمانی ثبت آنها درسازمان است و نیازی به حضور متقاضی نیست.

بعد از آگهی نوبت اول و تکمیل مدارک به صورت فیزیکی و ارائه آنها به اداره مالکیت معنوی باید از طریق سامانه نسبت به پرداخت هزینه روزنامه رسمی اول و پرداخت حق الثبت اقدام نمود.

اظهارنامه پس از ارسال در کارتابل کارشناسان قرار می گیرد که بر اساس اولویت زمانی کارشناسان بررسی می نمایند.

پس از گذشت 31 روز از تاریخ روزنامه مرحله اول در صورتی که ، نسبت به تقاضای ثبت علامت اعتراض نشده باشد ، می توان نسبت به آگهی ثبت نوبت دوم اقدام نمود.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.