شرح مختصری درباره عهدنامه پاریس: مالکان برند تجاری مشتمل بر اشخاص حقیقی و حقوقی جهت برخورداری از حمایت مالکیت صنعتی از برندهای جهانی ملزم به واریز هزینه و ارسال درخواست های مجزا با زبان های مختلف به ادارات کشورهای عضو این عهدنامه می باشند.

ثبت برند بین المللی

شرح مختصری درباره عهدنامه پاریس: مالکان برند تجاری مشتمل بر اشخاص حقیقی و حقوقی جهت برخورداری از حمایت مالکیت صنعتی از برندهای جهانی ملزم به واریز هزینه و ارسال درخواست های مجزا با زبان های مختلف به ادارات کشورهای عضو این عهدنامه می باشند. بخاطر اینکه انجام این کار بسیار طول می کشد ، چندین کشور عضو عهدنامه پاریس یک سازمان ثبت برند بین المللی را بنام سازمان ثبت برند بین المللی مادرید ایجاد کردند با این هدف که مراحل ثبت بین المللی آسان گشته و براحتی بتدان ار حقوق ثبت برند انتفاع برد. سازمان ثبت برند مادرید از 85 کشور و ادارات منطقه ای تشکیل شده است. تقاضای ثبت برند بین المللی پس از ثبت در کشور اصلی به یکی از ادارات مالکیت صنعتی اعضای سازمان مادرید ارسال می شود . آئین نامه ثبت برند تجاری بین المللی در سازمان مذکور به تایید رسید و شامل 2 توافق نامه زیر است.

- توافق مادرید مورخ ۱۸۹۱ و پروتکل مرتبط با آن تصویب شده در تاریخ ۱۹۸۹

- آئین نامه مشترک سیستم مادرید

مضمون پروتکل مادرید

گام نخست جهت برخورداری از حمایت صنعتی از برندهای تجاری و کسب مزایای وابسته بدان ها، به ثبت رساندن برند براساس مفاد عهدنامه پاریس در کشور مبدا می باشد. دفتر بین المللی وایپو مسئولیت اداره سیستم مادرید را به عهده دارد. آن دسته از کشورهای عضو عهدنامه پاریس قادر به حمایت از حقوق برندهای تجاری شهروندان خود در سایر کشورها می گردند که عضو توافق مادرید یا پروتکل الحاقی یا هر دوی آن ها شده باشند.

مزایای استفاده سیستم مادرید

هنگامی برند وارد پروسه ثبت بین المللی برند تجاری یا سیستم مادرید می شود که برند مذکور مطابق قوانین کشور مبدا مورد بررسی قرار گرفته شده باشد. بدین مفهوم که گام نخست در روند ثبت بین المللی برند تجاری ، به ثبت رسیدن آن برند در داخل کشور اصلی است تا پس از آن انتخاب بین المللی کشورهای مورد نظر به شکل اتوماتیک صورت گیرد.

یکی از مزایای سیستم مادرید را به این شکل شرح می دهیم که: درخواست برخورداری حمایت از برند تجاری را فرد متقاضی طی یک اظهارنامه بین المللی به وایپو اداره مالکیت صنعتی یکی از 85 عضو عهدنامه یا پروتکل مادرید ارسال می دارد. روند ارسال اظهارنامه بدین شکل است که پس از واریز تعرفه به فرانک سوئیس ، متقاضی جهت کسب حمایت کشورهای مندرج در فرم از برند تجاری خود، درخواستی را به یکی از زبان های فرانسه، انگلیسی، اسپانیایی تهیه و تدوین می کند.

درصورت هر گونه تغییر و دخل و تصرف توسط صاحب علامت ثبت برند در کشور مبدا از قبیل تغییر اسم، آدرس، مالکیت، تمدید و غیره،وی ملزم است  فرم های مرتبط را پر نموده و با واریز هزینه کم، تغییرات مذکور وارد درخواست سطح بین المللی کند.در این مرحله لزومی ندارد بخش های طبقه بندی کالا و سرویس و چاپ علامت در روزنامه های کثیر الانتشار کشور مبدا انجام شود زیرا ثبت بین المللی متشکل از مجموعه ای از ثبتهای ملی براساس قوانین مقررات داخلی هر کشور تعیین شده است.

 مدارک لازم برای ثبت برند بین المللی

 1. پر کردن فرم مخصوص لاتین.
 2. تحویل ورقه محاسبه هزینه‎ها‎.
 3. تحویل تقاضانامه به منظور ثبت بین المللی برند  به اداره ثبت علایم تجاری با اشاره به اسامی کشورهای مورد نظر
 4. تحویل معرفی نامه نوشته شده برروی سربرگ شرکت به همراه امضای مدیران و صاحبان حق امضا، به همراه مهر شرکت برای اشخاص حقوقی؛نکته: چنانچه وکیل رسمی عهده دار انجام مراحل اداری شده باید وکالتنامه ارائه شود.  
 5. تحویل رونوشت برابراصل مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی افراد دارای حق امضا در شرکت.
 6. تحویل عکسی از آگهی تاسیس در روزنامه  و جدیدترین تغییرات شرکت برای اشخاص حقوقی.
 7. تحویل اصل گواهی ثبت علامت تجاری در ایران جهت مشاهده و رونوشتی از آن  جهت  ضبط در پرونده یا  تحویل رونوشت برابر اصل گواهی ثبت علامت تجاری.
 8. فیش واریز هزینه بررسی اظهارنامه ثبت بین المللی.

برندهای تجاری در اداره ثبت ایران

کلیه برند های تجاری ثبت شده در اداره ثبت ایران مجازهستند جهت ثبت در سیستم ثبت مادرید اقدام نمایند.  منظور از ثبت بین المللی مادرید این است که درخواست کنندگان پس از واریز هزینه های قانونی در کشورهای عضو معاهده مادرید ، اجازه دارند برند خود در آن کشورها به شکل جداگانه به ثبت برسانند.

مراحل ثبت برند بین المللی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مراحل ثبت برند بین المللی می توانید با وکیل ثبت برند تماس بگیرید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.