اگر شما کلمه ای را انتخاب کرده اید که به زبان غیر فارسی است و یا می خواهید کلمه ی فارسی را به زبان دیگری نگارش کنید مستلزم ثبت نمودن برند لاتین هستید.

برند چیست؟

برند عبارتست از یک نام ، عبارت، طرح، نماد یا هر ویژگی دیگری که تعیین کننده خدمات یا محصولی خاص باشد که توسط آن از دیگر محصولات و خدمات مشابه متفاوت می شود.

در حقیقت برند نام یا نمادی است که با هدف فروش محصولات یا خدمات به کار برده می‌شود، البته مشخص است که هدف از ایجاد یک نام تجاری یا برند، فراتر از فروش کالاها یا خدمات است.

ثبت برند لاتین

وقتی شما برند خود را به صورت لاتین  ثبت می کنید این امکان برای شما فراهم می شود تا بتوانید در بازار بین الملل به موفقیت دست یابید و به صورت یک عامل مهم محصولات خود را در سطح بین المللی معرفی کنید.

اولین گام برای ثبت کردن برند این است که شما بایدبعد از حصول سوابق ثبتی از تشابه یا عدم تشابه برند مورد نظر با دیگر برندهایی که در مادرید ثبت شده است اطمینان کسب کنید.

مادرید توافق نامه ای می باشد و کسی که تمایل دارد برند خود را به صورت لاتین به ثبت برساند اول باید برند مذکور را در کشور مبدا ثبت نماید.

سپس می تواند به منظور اغاز نمودن فعالیت خود از میان کشورهای عضو مادرید کشورهای مورد نظر خود را انتخاب نماید.

بر اساس ضوابط و قوانین تجاری کشور ایران اداره مالکیت معنوی به عنوان سرپرست ثبت برند در ایران محسوب می گردد.

چنانچه برندهای تجاری دارای  بعضی از شرایط باشند این اداره براساس قانون و قوانین مختص خود و قانون و قوانین بین المللی ثبت برند می توانند برند را ثبت نکنند و برند را برگشت بزنند.

یکی ازاین موضوعات این است که برند و علامت تجاری متشکل از حروف لاتین باشد.

چنانچه مالک برند بنا به دلایل  اقتصادی و تجاری و شرایط شرکت خود با دیگر شرکت ها و سازمان های  بین المللی در ارتباط باشد و یا سرپرست صادراتی و وارداتی باشد می بایست اقدام به اخذ کارت بازرگانی نماید.

اشخاصی که می خواهند برند خود را به صورت غیر فارسی ثبت نمایند باید کارت اقتصادی شرکت یا شخص را علاوه بر اظهارنامه و درخواست ثبت برند خود تسلیم کنند.

اشخاص حقیقی و حقوقی که  به منظور کارت بازرگانی اقدام نکرده اند تا هنگامی که  این کارت را به صورت قانونی دریافت نکرده اند مجوز ثبت برند و یا علامت تجاری لاتینرا نخواهند داشت.

مدارک لازم جهت ثبت برند لاتین

 1. چنانچه متقاضی شخص حقوقی باشد بایستی مدارک زیر را تهیه و ارائه نماید:
 2. ارائه نسخه  برابر اصل پروانه بهره برداری یا جواز تولید یا جواز کسب.
 3. ارائه نسخه  آگهی تاسیس شرکت و آگهی تغییرات شرکت ( در صورت وجود )
 4. ارائه نسخه برابر اصل مدارک شناسایی صاحبان حق امضاء شرکت
 5. ارائه کارت بازرگانی دارای اعتبار.
 6. ارائه ده نمونه از نسخه علامت مورد نظر حداکثر در ابعاد 10 * 10 سانتی متر و گرداوری  گزارشی از علامت و تشریح آن.
 7. در صورتی که امور توسط وکیل انجام می شود ارائه وکالت نامه الزامیست.
 8. فونت،رنگ به کار برده شده و شکل های  استفاده شده به صورت دقیق باید ذکرشود.

مراحل ثبت برند لاتین

مراحل ثبت برند لاتین توسط متقاضی : قدم اول به سایت اداره مالکیت صنعتی مراجعه کند و گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی را انتخاب کند. چنانچه اطلاعی در رابطه با پر کردن این اظهارنامه ندارید از اشخاص متخصص بخواهید شمارادراین زمینه کمک کند.

شما باید تعیین کنید که می خواهید برند خود را به صورت حقیقی ثبت کنید یا حقوقی تا با انتخاب نمودن هر یک مراحل به صورت جدا جدا  طی شود.شما می بایست کالاهای خود را براساس جواز خود انتخاب کنید .

بعد از پر کردن اظهارنامه مدارک لازم جهت  ثبت برند را از طریق همین پایگاه  بارگذاری و ارسال  نمایید و هزینه ثبت برند و علامت تجاری را که در پایگاه مشخص شده به صورت اینترنتی واریز کنید و منتظر بررسی کارشناس اداره مالکیت صنعتی باشید.. چنانچه تمامی اطلاعات به درستی وارد شده باشد و در پرونده نواقصی وجود نداشته باشد بعد از طی دو الی سه ماه آگهی تقاضای ثبت برند صادر می گردد .ضروری است پیش از هرنوع اقدام برای ثبت برند به پیگاه  استعلام برند و علامت و نام تجاری به آدرس iripo.ssaa.ir مراجعه کنید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.