مدت زمان ثبت برند ،متفاوت بوده و به نوع تقاضا و مدارک ارائه شده بستگی دارد ولی مهمترین بخش در ثبت برند، تهیه و تدوین اظهارنامه درست و عاری از اشکال به اداره مالکیت معنوی است زیرا در صورت بروز هر گونه اشتباهی در تدوین اظهارنامه ثبت برند، وقت زیادی را از دست می دهید. فرایند تدوین و تهیه اظهارنامه و ارسال الکترونیکی آن و پیگیری آن در سایت مربوطه در این مقاله شرح داده شده است.

مراحل و زمان ثبت برند

در عرض 1 یا 2 روز پس از ارسال اظهارنامه و گرفتن رمز اظهارنامه، اظهارنامه مذکور دسته بندی می شود و فرایند زیر روی آن صورت می گیرد: 

1.کارتابل کارشناس ثبت برند

کارشناسی که برای پرونده تقاضای ثبت برند مشخص شده، آن را پس از طبقه بندی تحویل می گیرد و درخصوص اطلاعات مندرج در آن تحقیق می کند. این تحقیق تنها شامل کامل بودن مدارک آپلود شده و کفایت اطلاعات ابزاری و درستی آنها است ؛ هنگامی که عدم پذیرش یا اعلام نقص مدارک پرونده اعلام می شود که بین اظهارنامه و مدارک ابزاری تفاوت مشاهده شود.  

قابل توجه است که مدت زمان لازم جهت اعلام رای کارشناس در خصوص پرونده ثبت برند شما به تعداد پرونده هایی بستگی دارد که وی باید مورد رسیدگی قرار دهد که این تعداد را می توان درسایت در قسمت کارتابل کارشناس مشاهده نمود.

2.کارتابل کارشناس مسئول ثبت برند

چنانچه کارشناس مسئول ثبت برند تشخیص دهد پرونده فاقد ایراد تکنیکی می باشد،آن را به کارشناس مسئول می فرستد وی به نوبه خود باید پرونده را از لحاظ امکان ثبت برند یا عدم آن مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

کارشناس مسئول در مورد این موارد بررسی می کند که آیا امکان ثبت برند وجود دارد و آیا قبلا فرد دیگری برند درخواستی را ثبت کرده است یا خیر. درصورتی درخواست ثبت برند قبول نمی شود که برند دیگری همانند برند درخواستی در آن طبقه وجود داشته باشد .چنانچه بین اسم برند و برند دیگر تشابهات واژگانی مشاهده شود، پرونده مذکور برای ریاست اداره ارسال می شود تا وی درباره آن نظر قطعی صادر کند.  

3.کارتابل رئیس اداره ثبت برند

هنگامی ریاست اداره نسبت به ثبت برندی اظهار نظر می کند که  ثبت آن مشروط به اخذ حکم رئیس اداره باشد .رئیس اداره مرجع تعیین کننده ثبت یا عدم ثبت برند بوده و چنانچه وی پرونده ثبت برند را تایید کند، پرونده وارد مرحله انتشار آگهی نوبت اول می شود.

مدت زمان مورد نیاز برای طی کردن مراحل فوق الذکر به تعداد پرونده هایی بستگی دارد که کارشناسان و ریاست اداره باید مورد رسیدگی قرار دهند و در کارتابل آنها قرار گرفته است ولی برحسب تجارب تقریبا 45 روز تا 60 روز طول می کشد تا مراحل مذکور طی شود.

از آنجا که گذراندن مراحل فوق تا رسیدن به مرحله انتشار آگهی نوبت اول و یا عدم پذیرش پرونده کوتاه نبوده و بلکه طولانی است لازم است که اظهارنامه و مدارک مربوطه را تمام و کامل ارسال نمود و نیز باید دقت داشت در هنگام انتخاب اسم برند، آن را به شکلی برگزینیم که مشابه بسیار کمی داشته باشد تا احتمال عدم قبولی آن کاهش یابد .

از آنجا که اسم برند مهمترین بخش در هنگام ثبت برند می باشد از این رو بخش تخصصی ثبت برند تندیس مهان نسبت به ایجاد مرجعی بنام بانک نام اقدام نموده و در این مسیر از تجارب خود در زمینه ثبت برند و تحقیقات دقیق از برندهای ثبت شده بهره برده است تا احتمال ثبت برند شما افزایش یابد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت برند

شخص حقیقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.

شخص حقوقی

 1. ارائه رونوشت شناسنامه.
 2. ارائه رونوشت کارت ملی.
 3. ارائه رونوشت روزنامه ی  تاسیس و آخرین تغییرات شرکت ارائه گردد.از آخرین تغییرات شرکت نباید بیش از دو سال گذشته باشد.
 4. ارائه رونوشت مجوز فعالیت از قبیل جواز تاسیس،پروانه ی بهره برداری،پروانه ی ساخت،جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت صادره از نهادهای نظارتی و حاکمیتی دولتی.
 5. کارت بازرگانی در صورتی که از حروف لاتین استفاده شده باشد ارائه گردد.

مزایای ثبت برند

 1. حق استفاده ی انحصاری تنها جهت کسی که برند خود را ثبت نموده باشد شناخته می شود.
 2.  ثبت برند،ضمانت می نماید که مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 3. ثبت برند،برای محصولات و شرکت و خدمات شما شهرت و وجه ایجاد می کند.
 4. ثبت برند،شرکت ها را تشویق می کند در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری کنند.
 5. ثبت برند،شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولاتشان را از یکدیگر متمایز سازند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند برای دریافت وام مفید باشد.
 7. ثبت برند،می تواند برای سهامداران هم ارزش افزوده ی سهام ایجاد کند و سبب افزایش درآمد شرکت شود.
 8. برند ثبت شده ،قابل نقل و انتقال می باشد.لذا، می توان آن را انتقال داد.
 9. با ثبت برند،می توان اجازه ی استفاده از یک علامت تجاری ثبت شده را به شرکت های ثالث داد که می تواند منبع درآمد بیشتری برای شرکت یا شخص به وجود آورد و یا اساس انعقاد یک موافقت نامه ی اعطای نمایندگی فروش باشد.
 10. ثبت برند،ممکن است دارایی ارزشمند کسب و کار باشند.
 11. ثبت برند،جزء ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی است.
 12. با ثبت برند، اجازه استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می باشند.
 13. ثبت برند ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت ها می باشد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با وکیل ثبت برند تماس بگیرید.مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ما در وکیل ثبت برند آماده ارائه خدمات به متقاضیان محترم ثبت برند می باشند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.