لوگو یا نشان تجاری با هدف به وجود آوردن اعتبار و تفاوت بین خدمات یک شرکت با شرکت دیگر و یک شخص حقیقی یا شخصیت های حقوقی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.لوگو به عنوان وسیله ای به منظور معرفی کردن محصولات یک شرکت در بازار به کار می رود.طبق قانون تجارت ایران به ثبت رساندن لوگو الزامی و ضروری نمی باشد ولی چنانچه ثبت گردید بایستی به وسیله دولت به منظور حفظ و حقوق مالکیت آن به منظور فردی که آن را به ثبت رسانده است و صاحب برند می باشد حمایت گردد.به دلیل رقابت های بسیار زیادی که در موضوع های مختلف و تجاری در میان انواع شرکت های داخلی و خارجی وجود دارد بهترین راه حل این است که برند یا لوگو به ثبت رسانیده شود تا شخص و یا اشخاصی از منفعت ها و اعتبار آن به سود خود و ضرر مالک برند استعمال ننمایند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت لوگو

الف- اشخاص حقوقی

 1. یک نسخه کپی از آگهی تاسیس،هر نوع تغییرات مانند تغییر نام ، آدرس و تغییر مدیر عامل و هم چنین روزنامه تاسیس به همراه درج تغییرات.
 2. یک نسخه کپی از مجوز های شرکت شامل پروانه بهره برداری و جواز تاسیس.
 3. رونوشت کارت بازرگانی به نام شرکت یا مدیر عامل شرکت.
 4. رونوشت شناسنامه و کارت ملی مدیر عامل شرکت.
 5. ارائه یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در اندازه های 10*10 سانتی متر ارائه گردد.
 6. مهر شرکت.

تبصره : چنانچه مجوزی به نام شرکت وجود ندارد و شرکت رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل به صورت شخصی داشته باشند برای ثبت قابل قبول می باشد.

ب- اشخاص حقیقی

 1. رونوشت شناسنامه و کارت ملی درخواست کننده.
 2. رونوشت جواز کسب و یا هرگونه مجوز فعالیت.
 3. رونوشت کارت بازرگانی به نام درخواست کننده.
 4. یک نمونه از علامت تجاری مورد درخواست در اندازه های 10*10 سانتی متر.

مزایای ثبت لوگو

 1. ثبت لوگو برای محصولات،خدمات و شرکت شما شهرت و وجهه ایجاد می کند.
 2. ثبت لوگو مشوق شرکتهاست تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 3. ثبت لوگو،به شرکتها این توانایی را می دهد تا بتوانند محصولاتشان را از هم متفاوت کنند.
 4. این امکان وجود دارد که ثبت لوگو جهت اخذ وام سودمند باشند.
 5. ثبت لوگو،می تواند برای سهامداران ارزش افزوده سهام ایجاد کند و سبب بیشتر شدن درآمد شرکتها گردد.
 6. لوگویی که به ثبت رسیده است قابلیت نقل و انتقال دارد بنابراین می توان آن را نقل و انتقال داد.

مراحل ثبت لوگو

بنابراین به منظور به ثبت رساندن لوگو بایستی مرحله هایی به شرح ذیل سپری گردد.

به منظور ثبت لوگو بایستی مرحله های قانونی به صورت درست و صحیح سپری گردد.بهتر است کلیه این مرحله ها با نظر و چشم انداز مشاوران و کارشناسان کاردان و خبره وکیل ثبت برند سپری گردد تا برای هزینه های اضافی و مجددکاری مانعی به وجود بیاید.

به منظور این امر نخست بایستی مدارک را تهیه و تدوین نموده باشید بعد از آن بایستی به پایگاه اینترنتی اداره مالکین معنوی به آدرس sherkat.ssaa.ir رجوع نمایید.آدرس فوق الذکر به اداره مالکیت صنعتی تعلق دارد اما در هنگام ورود به سایت در قسمت چپ سایت بایستی اداره مالکیت معنوی را انتخاب نمایید و وارد شوید.بعد از آن تقاضای خود را وارد می نمایید و کلیه مدارک و مستندات و اظهارنامه لوگو خود را در این قسمت طبق دستورکار وارد می نمایید.در هنگامی که اطلاعات خود را وارد سایت اداره مالکیت معنوی نمایید بایستی به مواردی که در ذیل عنوان شده اند توجه نمایید.

 1. اطلاعات فرد حقیقی و یا حقوقی که قرار است صاحب لوگو باشد را بایستی وارد نمایید.
 2. در قسمتی بایستی اطلاعات وکیل و یا نماینده شرکت را وارد نمایید که به دلیل نیاز به منظور ارسال رمز و الاعیه های های احتمالی به او می باشد.
 3. طبقه کالا و خدمات بایستی به دقت انتخاب و متناسب با موضوع شرکت شما باشد. البته بعدا تغییر این طبقات امکان پذیر خواهد بود.
 4. چنانچه در قسمت ورود مدارک نیاز دارید مورد دیگری را هم بارگذاری نمایید بایستی در قسمت پیوست های اختیاری این مدارک بارگذاری گردد.
 5. هزینه های ثبت برند یا لوگو را بایستی به صورت اینترنتی پرداخت نمایید. بنابراین دربر داشتن رمز دوم الزامی می باشد.
 6. در پایان فرایند ثبت نام لوگو در سایت برای شما اطلاعات پیامک و همچنین کد پیگیری و شماره ثبت برند ارسال و نمایش داده می شود. حتما ان را یادداشت و ذخیره کنید تا در مراحل بعدی بتوانید از آن استفاده کنید.

زمان ارزیابی تقاضای شما به منظور ثبت لوگو ممکن است حدود سه ماه از ورود اظهارنامه طول بکشد.توجه داشته باشید که این مدت زمان به صورت حداکثری می باشد.در نهایت بایستی با تایید و تصدیق تقاضای شما پرونده تشکیل گردد که مطلوب می باشد این کار را به وکلای کاردان و با تجربه وکیل ثبت برند بسپارید تا آن ها این امر را برای شما به انجام برسانند.

ثبت نهایی لوگو به پرداخت هزینه های نهایی و هم چنین آگهی های ثبت برند نیازمند می باشد.بعد از نخستین انتشار آگهی لوگو در روزنامه رسمی دادگستری و روزنامه کثیرالانتشار فرصتی یک ماهه به لوگو اعطا می گردد.در صورتی که در این مدت زمان شخصی اعتراض و یا شکایتی به منظور لوگو شما نداشته باشد، تصدیق نامه ثبت لوگو به منظور ما و با مدت زمان 10ساله صادر خواهد گردید.بعد از آن که در حدود7 روز بعد بایستی آگهی دوم به منظور لوگو در روزنامه رسمی کشور صادر گردد.پس از ده روز کاری با تسلیم نسخه رونوشت درخواست اولیه ثبت لوگو و روزنامه اول و دوم بایستی به منظور صادر شدن پروانه ده ساله ثبت لوگو مبادرت گردد.این پروسه هم امکان دارد دو الی سه روز زمان ببرد.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.