همان طور که مشخص است مصرف کنندگان اجناس مورد نظر خودشان را تحت عنوان یک نام شناسایی می کنند . بنابراین بدین صورت برند را تعریف می کنیم که جهت نام گذاری و نشان دادن محصولات و کالا های یک شرکت تحت معرفی یک نام برای آن محصولات و کالاها مشخص می شوند . که برند می تواند لوگو و یا نشان و یا حرف و یا اعداد و یا کلمه و یا ترکیبی از موارد فوق باشد . در صورتی می تواند برند خود را با موفقیت به ثبت رساند که :

الف – در شروع ثبت بهتر است از برندهای قبلی استعلام گرفته آیا قبل از شما شخص دیگری آنرا به ثبت نرسانده باشد . درنتیجه الزامی است برند تک و ابتکارانه و جدید باشد .

ب- باثبت برند حق استعمال انحصاری از برند را دریافت کرده و می توان در عرصه بازار فقط خود شخص محصولات  و کالاهای خود را معرفی نماید . دیگری بدون اجازه مالک حق استفاده از آن نام برند را ندارد.

الزامی است در شروع کار شرکت خود را به ثبت رسانده باشید و سپس زمانی که شرکتی تصمیم می گیرد محصول و یا کالای خود را معرفی نماید و از برند به عنوان تصویری جهت معرفی استفاده نماید .

بهتر است در شروع کار هدف از این کار خود را بدانید چرا برند سازی می کنید و چرا برند خود را شناسایی می کنید .

به عنوان مثال : لوگو و یا علامتی برای کسب و کار نشان دهنده پیامی و یا شعاری است که برای محصول شرکت ارائه داده می شود .

در نتیجه بدین صورت برند یک شرکت نمایان ساختن پیام ها و احساسی که شرکت و یا تولید کننده می خواهد به مصرف کننده برساند . برند باید برای مصرف کننده خاطره انگیز و جذاب باشد و در ذهن مصرف کننده ماندگار باشد . بتواند شناسایی محصول مورد نظر خود را از بین دیگر محصولات به طور واضح شناسایی کند .

در صورتی که برند سازی برای یک شرکت به خوبی انجام شود نه تنها برای شرکت بلکه برای سایر محصولات شرکت افزایش درآمد و اعتبار را در پی دارد . در نتیجه با بدست آوردن اعتماد مصرف کننده می توان این رونق افزایش درآمد را به نهایت رساند . شرکت باید در ارتقای کیفیت محصولات و کالاهای خود تلاش خود را انجام رساند تا مصرف کننده بیشتری را به خود جلب نماید .

مزایای ثبت برند شرکت

 1. ثبت برند ضمانت می کند که مشتریان قادر می باشند محصولات را از یکدیگر تشخیص دهند.
 2. ثبت برند شرکت‌ها را توانمند می نماید تا محصولات‌شان را از یکدیگر متمایز سازند.
 3. ثبت برند وسیله ی بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت‌ها می باشند.
 4. با ثبت برند اجازه استفاده از  آن ها به اشخاص ثالث داده می‌شود و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها می‌باشند.
 5. ثبت برند جزء ضروری موافقت‌نامه‌های اعطای نمایندگی هستند.
 6. این امکان وجود دارد که ثبت برند سرمایه و دارایی مهم و باارزش کسب و کار باشند.
 7. ثبت برند شرکت‌ها را تشویق می‌کنند تا در حفظ یا بهترشدن کیفیت محصولات سرمایه‌گذاری کنند.
 8. این امکان وجود دارد که ثبت برند برای دریافت وام سودمند باشند.

مدارک ثبت برند شرکت 

مدارك ثبت هويت متقاضي مؤسس و یا مدیران اصلی

 1. نسخه ای از شناسنامه و کارت ملی.
 2. آخرین روزنامه رسمی و آخرین تغییرات شرکت که الزامی است 2 سال از آن نگذشته باشد .
 3. درصورتی که شرکت دارای نماینده قانونی و یا وکیل باشد ارائه وکالتنمامه الزامی است .
 4. ۱۰ نمونه گرافیکی یا کپی یا تصویر از علامت درخواستی حداکثر درابعاد ۱۰×۱۰ سانتی متر.
 5. ارائه مدارک دال بر فعالیت در رشته مربوط به عنوان مثال جواز اعلامیه تأسیس از صنایع یا پروانه بهره برداری صنایع یا پروانه ساخت وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی یا پروانه کسب و …
 6. در انتخاب برند غیر فارسی ، لاتین و یا عربی اخذ کارت بازرگانی از ملزومات است .
 7. استفاده از حق تقدم: درصورتی که متقاضی یا متقاضیان ثبت بخواهند به استناد تقاضای ثبت یا ثبت خارج ازکشوراز مزایای حق تقدم (حداکثر۶ماه) استفاده نمایند می بایست مدارک مربوط به حق تقدم را همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر ظرف ۱۵روز از آن تاریخ تسلیم کنند.
 8. رسيد مربوط به پرداخت هزينه های قانونی

مراحل ثبت برند شرکت

مرجع ثبت برند اداره مالکیت صنعتی می باشد . از طریق سامانه اینترنتی سازمان می توانید ثبت برند شرکت را انجام دهید .

مرحله اول

طراحی و تعیین کردن نام و یا لفا و یا نشان و.. به عنوان یک برند برای محصولات و یا کالاهای شرکت الزامی است با قعالیت شرکت همخوانی داشته باشد و مطابق قوانین تجارت باشد . بهتر است در انتخاب برند از زبان فارسی انتخاب شود .اگر قصد آن را دارید که برند غیرفارسی ثبت نمایید جز مدارک ارائه کارت بازرگانی الزامی است .

مرحله دوم

شروع ثبت اظهارنامه ثبت برند شرکت از مهم ترین بخش های ثبت می باشد . استعلام از نوع برند که تصمیم به ثبت آن را دارید . بدین صورت که توسط روزنامه رسمی کشور و سایت اداره مالکیت صنعتی از کلیه برند های ثبت شده می توانید استعلام بگیرید که آیا برند شما تک و مختص شما می باشد و یا قبلا توسط شخص دیگری ثبت رسیده است ؟

مرحله سوم 

سایت اداره مالکیت صنعتی به نشانی  http://iripo.ssaa.ir/ مراجعه کرده و گزینه اظهارنامه علامت تجاری را وارد شده و فرم را تکمیل نمایید .

مرحله چهارم 

اظهارنامه ثبت برند خود را توسط نوع شخص حقوقی انجام داده کلیه مندرجات در فرم اظهارنامه را تکمیل نمایید. مدارک شخصیت حقوقی و اسناد شرکت را در قسمتی از سامانه بارگذاری نمایید .  سپس در انتها پذیرش نهایی را انتخاب کرد�� دیگر قادر به ویرایش اطلاعات نیستید و کد رهگیری و رمز اظهارنامه را دریافت نماید .

مرحله پنجم 

پرونده به کارتابل کارشناسان از طریق سامانه ارجاع داده می شود . زمان 24 الی 48 ساعت در طبقه خود درکارتابل قرار می گیرد و کارسناسان وارسی های لازمه را و استعلامات را از پرونده اخذ نموده و نتجه خود را پس از 35 الی 40 روزکاری اعلام می نمایند .

مرحله ششم 

سپس بعد از اینکه اظهارنامه ثبت برند به اتمام رسید مدارک را توسط اداره پست به اداره مالکیت صنعتی ارسال نمایید .

مرحله هفتم 

مدارک و مستندات و هم چنین اظهارنامه مجدد بررسی می شود و نتیجه تحت ابلاغیه ای اعلام میگردد .

مرحله هشتم 

در ارسال مدارک و هم چنین مندرجات ثبت اظهارنامه دقت نمایید زیرا در مرحله بررسی کلیه مفاد مطابقت داده می شود . کارشناسان اعلام نتیجه را در سه حالت ابلاغیه می کنند رد پرونده و یا نقص آن ویا صدو ر آگهی نوبت اول . رد پرونده دیگر قادر به ثبت برند نیستسد . نقص پرونده امکان اصلاحیه پرونده و رفع نقص وجود دارد و اما صدو رآگهی نوبت اول یعنی با کلیه مدارک و مفاد اظهارنامه موافقت صورت گرفته و تأیید پرونده آن را مشخص می کند .

مرحله نهم

بعد از تایید نهایی جهت چاپ آگهی نوبت اول ثبت برند در روزنامه رسمی قوه قضاییه اقدام می نمایید که حدود 5 الی 10 روز کاری زمان می برد .

مرحله دهم 

طبق قوانین باید به مدت 30 روزکاری  بعد ازچاپ آگهی تأمل نمایید و اگر شخصی نسبت به برند در دست اقدام شما اعتراضی داشته باشد.  از طریق اداره مالکیت به شما اعلام می نمایند  تا رضایت او را به دست آورید و گاهی حتی ممکن است منجر به تغییر برند شود که البته استعلام برند که در مرحله اول به آن اشاره کردیم میزان احتمال این موضوع را خیلی کم می کند.

مرحله یازدهم 

در نهایت چنانچه که رضایت معترض کسب شد و یا اصلا ظرف یک ماه هیچ اعتراض کننده ای و شکایتی نسبت به برند شما اعلام نشده باشد . لازم است که برای بار دوم اقدام به چاپ آگهی نوبت دوم کنید.

مرحله نهایی 

 آخرین مرحله از مراحل ثبت برند اخذ گواهینامه برند ده ساله به صورت حضوری از مرجع ثبت برند می باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.