در شروع مقاله به تعریفی از علامت تجاری می پردازیم :

از گونه مواردی است که معرف کننده کالا و یا محصول می باشد به صورتی که الزامأ انحصاری و ابتکارانه و خلاقیتی نوین باشد که باعث جلب نظر مصرف کننده و مورد اعتماد آن باشد .

انجمن بازار یابی آمریکا (AMA) در سال 1960 از قدیمی ترین تعاریف را برای این موضوع اعلام گردیده است بدین صورت که از این تعریف بدین گونه استنباط می شود که علامت تجاری از گونه علامت یا نشان هایی است که برروی محصول و یا کالا درج گردیده که باعث متباین کردن یک نوع محصول و یا کالا از سایر محصول و کالاهای متشابه می شود . بدین صورت باتوجه به تعریف انجمن بازار یابی آمریکا نام نجاری عبارت است از : نام ؛ اسم ، علامت ، نماد ، طرح ، یا امتزاج این واژ] ها با یکدیگر در جهت شناساندن کالا و یا محصولات می باشد . هم چنین متباین کردن محصولات و کالا از یکدیگر .

از دیگر تعاریف ثبت علامت تجاری در کرج

علامت تجاری از گونه صفاتی برخوردار است،  از جمله اینکه علاوه بر خلاقیت نوین و تازه و ماهرانه بودن ابتکاری آن دارای صحت تازگی باشد . باتوجه به این تعریف که خلاقیتی جدید باید ابداع کرد که منحصر بفرد باشد و بر روی کالا و یا محوصلات درج شود در این صورت نباید با محصولات و کالاهای مشابه در طبقه خود استفاده شود . ولی در خدمات و یا محصولات و کالاهای طبقه دیگر می تواند حق استعمال داشته باشد .

در بیان دیگر علامت تجاری باید اصالیت داشته باشد بدین صورت است که منحصر بفرد و مختص باشد الزاتمی است که حق استعمال برای شخص و کالا و یا محصول آن باشد و دیگران از آن استفاده نکنند .

در بیان دیگر صحت تازگی داشته باشد بدین صورت که در گذشته توسط شخص دیگری این علامت به ثبت نرسیده باشد تمایز آن در بین محصولات و کالاها مشخص باشد  .

مزایای ثبت علامت تجاری شرکت

 1. با ثبت علامت تجاری مشتریان می توانند محصولات را از یکدیگر تفکیک و تشخیص بدهند.
 2. ثبت علامت تجاری شرکت ها را توانمند می نماید تا محصولاتشان را از یکدیگر متفاوت کنند.
 3. ثبت علامت تجاری وسیله ی بازاریابی و پایه و اساس ایجاد مشهوریت و معروفیت شرکت ها می شود.
 4.  با ثبت علامت تجاری مجوز استفاده از آن ها به اشخاص ثالث داده می شود و منشا و منبع مستقیم در آمد از محل حق امتیازها هستند.
 5. ثبت علامت جاری جزء موافقت نامه های اعطای نمایندگی می باشند.
 6. ثبت علامت تجاری سرمایه و دارایی باارزش کسب و کار می باشند.
 7. ثبت علامت تجاری شرکت ها را تشویق می نمایند تا در حفظ و بهتر شدن کیفیت محصولات سرمایه گذاری نمایند.
 8. ثبت علامت تجاری برای دریافت وام سودمند می باشد.

مدارک مورد نیاز ثبت علامت تجاری شرکت 

مدارک مورد نیاز برای تقاضای ثبت علامت تجاری به شرح ذیل می باشد:

 1. ارائه مداک دال بر احراز هویتی ثبت احوال جهت شناسایی مؤسس شرکت از جمله کارت ملی و شناسنامه
 2. اشخاص حقوقی علاوه بر ارائه مدارک شناسایی هویتی ، مدارک و مستندات اصلی شرکت آگهی تأسیس و هرگونه تغییرات شرکت الزامی می باشد .
 3. باید توجه کرد که نوع علامت انتخابی فارسی باشد در غیر اینصورت از واژه های عربی و لاتین و غیر فارسی استفاده شود کارت بازرگانی ملزم می باشد .
 4. از علامت مشخصه برای ثبت یک نمونه ارائه شود همراه مدارک و هم در ثبت اظهارنامه به صورت بارگذاری ارسال شود .
 5. نوع حیطه فعالیتی که می خواهید علامت تجاری را بر روی آن درج کنید الزامی است مجوز فعالیت را ارائه دهید . این فعالیت های می تواند شامل : آموزشی ، پزشکی ، ... باشد
 6. در صورت نیاز به حق تقدم ، ارائه مدارک مرتبط با آن را در اظهارنامه بارگذاری و یا همراه مدارک ارسال کنید .
 7. برای اشخاص حقوقی ارائه نسخه مجوز های فعالیتی از قبیل جواز تأسیس بهره برداری و پروانه ساخت و دیگر مجوزها ملزم می باشد .
 8. ارائه مهر شرکت
 9. توجه شود در صورتی که متقاضی ثبت غیر ایرانی و خارجی باشد معادل هزینه ثبت اظهارنامه ثبت علامت تجاری همان مبلغ ارز پرداخت شود .
 10. در برخی موارد متقاضی جهت امورات ثبتی  برعهده نماینده و وکیل قانونی خود قرار میدهد ارائه مدارک وکالتنامه ملزم می باشد .

مراحل ثبت علامت تجاری شرکت 

اولین اقدام رجوع به اینترنت و وارد سامانه اینترنتی مالکیت صنعتی در قسمت ثبت علائم تجاری وارد شوید . و سپس کلیه مندرجات در فرم اظهارنامه را تکمیل و ثبت نمایید .

شما متقاضی گرامی در بعضی موارد نمی توانید به دلایلی فرم را تکمیل نمایید می توانید از مشاوره و کارشناسان زبده و با تجربه وکیل ثبت برند استفاده نمایید . هم اکنون می توانید ثبت علامت تجاری در کرج خود را به ما بسپارید .

در ادامه مقاله مراحل ثبت علامت تجاری شرکت را گام به گام برای شما توضیح خواهیم داد .

نوع اظهارنامه خود را تعیین کنید.

درج اطلاعات کامل هویتی مالک از جمله اگر حقوقی است و یا حقیقی کلیه اطلاعات خواسته شده از شما را درج نمایید . هم چنین در صورت وجود وکیل اطلاعات ورود اطلاعات آن درج گردد .

سپس بعد از اینکه اطلاعات را به صورت دقیق و کامل تکمیل نمودید مدارک فوق الذکر را در قسمت سامانه بارگذاری کنید ( لطفا مدارک مطابق ابعاد و اندازه خواسته شده اسکن نموده)

در پایان و بعد از پذیرش اطلاعات جهت بازبینی برای شما نشان داده می شود که کل��ه اطلاعات وارده را در صورت ویرایش می تواتید ویرایش انجام دهید و سپس تأیید اطلاعات

جهت پرداخت هزینه ثبت علامت تجاری برای متقاضیان این واریزی آسان شده است از طریق درگاه اینترنتی می توانند این واریزی را انجام دهید .

در قسمت ورود اطلاعات شخصی یک قسمت به عنوان درج شماره همراه وجود دارد در آن قسمت تلفن را دقیق وارد نمایید که در پایان پذیرش نهایی رمز عبور و شماره اظهارنامه برای شما ارسال می شود.

سپس از اظهارنامه ثبت علامت تجاری پرینت گرفته و کلیه صفحات آن را امضا نمایید و در دو نسخه تهیه کرده و یک نسخه آن را همراه مدارک فوق الذکر به آدرس ثبت مالکیت صنعتی ارسال نمایید .

در نتیجه در مرحله پایانی اظهارنامه ثبت علامت تجاری از طریق سامانه به دست کارشناسان مربوطه می رسد و هم چنین مدارک هم از طریق سامانه و از طریق پست بدست کارشناسان می رسید سپس بررسی و استعلامات لازم و صحت اطلاعات مورد بررسی قرار می گیرد .نتیجه نهایی اعلام می گردد یا ثبت علامت تجاری و یا رد آن را در پی دارد .

در صورتی که موارد فوق هیچ گونه نقصی نداشته باشد ثبت آن با تأییدیه کارشناسان و پرداخت هزینه ای که متقاضی واریز می کند انجام می گیرد . سپس از طریق سایت در روزنامه رسمی قوه قضاییه اعلام می شود و بعد از طی یک ماه وارد پرونده در سایت اداره مالکیت صنعتی می گردد.

شایان ذکر است بعد از محیا سازی مدارک ، درج و ثبت در سامانه می توان پیگیری خود را از طریق سامانه ثبت اسناد و املاک کشور انجام داد. در صورت دیگر کلیه فرآیند های پیگیری از طریق همان شماره تلفن همراه به فرد اطلاع داده می شود. 

بعد از انتشار آگهی ممکن است شخص ذینفعی اعتراضی داشته باشد.در این صورت اداره مالکیت صنعتی رونوشت اعتراض نامه را برای شخص متقاضی می فرستد و به او مهلت می دهد تا از خود دفاع کند.فرد متقاضی نیز با ارایه استدلالات خود،اعتراض نامه را به اداره می فرستد.اگر متقاضی یادداشت متقابل را بفرستد اداره رونوشت را در اختیار فرد ذینفع قرار داده و سپس تصمیم می گیرد که علامت تجاری را رد کند یا ثبت نماید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت برند

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  برگزاری همایش

  برگزاری همایش دو روزه توسعه ابزارهای الکترونیک در راستای بهبود فضای کسب و کار ویژه روسای ثبت شرکتهای استانها

 • 21 فروردین

  ثبت سامانه ای

  راه اندازی سامانه ثبت شرکتها در سایت اداره ثبت شرکتها

آخرین نظرات کاربران

 • ابوالفضل نوروزی

  باسلام. سپاس از مشاوره ی وکلای ثبت شرکتها

 • سعید احمدی راد

  میتوان گفت بهترینوکلای شهر کرج در مجموعه ی شما قرار دارند.